Wheatland participates in first track meet in two years

The 2021 Wheatland High School track team had its final week of preparations, pictures and last minute details before heading to Newcastle’s Laura Chord Memorial Track Meet. This was the first competition that the track team has participated in for the past two years.



WHEATLAND – The Wheatland track team was in full force and showed well in the Laura Chord Memorial Track Invite in Newcastle; Field Events at 9 a.m. & Track Events at 9:15 a.m. – Arvada-Clearmont, Glenrock, Hulett, Kaycee, Lusk, Midwest, Moorcroft, Newcastle, Sundance, Thunder Basin, Upton, Wheatland, Wright.
After taking a mandated year off due to the COVID quarantine, the Wheatland High School track team was back with more numbers than fifth-year head coach Matt Hazen has ever seen in his tenure for the Bulldogs.
In Hazen’s past years his teams have had a third-place finish and a fourth place finish and the goal this year is to best that showing.
“We’ve got a lot of young kids out,” Hazen said. “We’re at 55 athletes, the biggest track team that we’ve had since I’ve been head coach, and with the actual numbers hopefully we’ll be able to start placing higher as these kids get a little bit older and a little more poised in their events.”
Many Wheatland athletes competed well including Khayla Otero (1st place long jump and Rodee Brow (1st place pole vault) each pre-qualified for the state tournament and for a first meet coming off adverse conditions, Hazen was pleased.
“It never ceases to amaze me seeing the drive and courage of my athletes and the poise they showed at our first track meet in Newcastle,” Hazen said.  “We have only been able to practice twice on the track in the previous three weeks and they still went out and left it all on the track.  They could have made every excuse in the book to dog their events and take the easy way out because they have not been able to train properly yet, but that was not the case in Newcastle.  They put in every ounce of effort they hand and it showed, the team did great despite all the odds stacked against them.  We had two athletes that pre-qualified for state track, Khayla Otero in the long jump and Rodee Brow in pole vault.  I am extremely pleased with each and every athlete this week and am looking forward to getting them out on the track after the snow melts so they can push themselves to even higher levels at the next meet.”
As the weather cooperates, the WHS track team will host a varsity invitational tomorrow at Bulldog stadium beginning at 11 a.m. Teams from Cheyenne South, Douglas, Rawlins and Torrington will be in attendance.
Results for Newcastle’s Laura Chord Memorial Track Invite:
Adam Suko
    100 Meter Dash – 12.68 // 9th Place
    200 Meter Dash – 25.19 // 7th Place
Aric Suko
    100 Meter Dash – 13.47 // 30th Place
    400 Meter Dash – 64.67 // 13th Place
    Long Jump – 18 – 3 // 3rd Place
Austen Warren
    100 Meter Dash – 13.94 // 38th Place
Brenna Fredricks
    Shot Put – 19 – 5 // 25th Place
    Discus – 63 – 8 // 15th Place
Mylie Benson
    100 Meter Dash – 15.38 // 18th Place
    200 Meter Dash – 32.13 // 16th Place
Cole Goertz
    100 Meter Dash – 12.79 // 13th Place
    200 Meter Dash – 26.25 // 22nd Place
Rory Anderson
    Shot Put – 28 – 8.75 // 6th Place
    Discus – 70 – 9 // 10th Place
Zach Ashby
    100 Meter Dash – 13.11 // 20th Place
    200 Meter Dash – 27.13 // 27th Place
    Long Jump – 15 – 2.5 // 18th Place
Tagg Mickelsen
    400 Meter Dash – 64.16 // 12th Place
    800 Meter Dash – 2:41.70 // 17th Place
Diana Luna
    100 Meter Dash – 18.20 // 31st Place
    200 Meter Dash – 38.43 // 27th Place
Dustin Karr
    100 Meter Dash – 13.18 // 23rd Place
    200 Meter Dash – 25.23 // 8th Place
Ethan Jackson
    100 Meter Dash – 14.46 // 48th Place
    Long Jump – 15 – 8.5 // 22nd Place
Grace Plante
    Shot Put – 22 – 0.75 // 20th Place
    Discus – 54 – 1 // 23rd Place
Jake Hicks
    100 Meter Dash – 12.61 // 8th Place
    Pole Vault – 10’ // 6th Place
Jordyn Pearson
    Shot Put – 35 – 8 // 6th Place
    Discus – 92 – 7 // 12th Place
Kacey Otero
    Long Jump – 15 – 1 // 2nd Place
Kade Preuit
    High Jump – 5 – 10 // 1st Place
Kayla Beaman
    100 Meter Dash – 13.77 // 4th Place
    200 Meter Dash – 28.51 // 1st Place
Kaylese Knez
    100 Meter Dash – 14.67 // 12th Place
Khayla Otero
    Long Jump – 16 – 4 // 1st Place
Rodee Brow
    Pole Vault – 13’ // 1st Place
Lily Nichols
    400 Meter Dash – 64.65 // 1st Place
    800 Meter Dash – 2:34.11 // 4th Place
    High Jump – 4 – 6 // 4th Place
Lola Philo
    100 Meter Dash – 14.45 // 11th Place
Matthew Streets
    3200 Meter Run – 13:11.82 // 10th Place

Boys 4 x 100 Meter Relay – 50.39 // 6th place
    Zach Ashby, Cole Goertz, Austen Warren, Tagg Mickelsen
Girls 4 x 100 Meter Relay – 55.04 // 3rd Place
    Kayla Beaman, Khayla Otero, Kacey Otero, Mylie Benson
Girls 4 x 400 Meter Relay – 4:53.76 // 1st Place
    Khayla Otero, Kacey Otero, Kaylese Knez, Lola Philo
Girls 1600 Sprint Medley – 4:46.73 // 4th Place
    Mylie Benson, Kayla Beaman, Kaylese Knez, Lily Nichols

Advertisement


Video News
More In Sports