2020 General Election results for Platte Co.




U.S. President and Vice President
Trump/Pence 3898, Biden/Harris 890, Jorgensen/Cohen 65, Pierce/Ballard 49, Write-ins 21.
U.S. Senator
Cynthia Lummis 3962, Merav Ben David 898, Write-ins 10.
U.S. Representative
Liz Cheney 3589, Lynnette Grey Bull 868, Jeff Haggit 215, Richard Brubaker 142, Write-ins 7.
State Senator District #2
Brian Boner 4298, Write-ins 92.
State Representative House District #4
Jeremy Haroldson 3687, Write-ins 678.
Commissioner
Kayla Mantle 4326, Write-ins 123.
Supreme Court Justice Boomgaarden
Yes 3540, No 833.
Supreme Court Justice Gray
Yes 3544, No 829.
Circuit Court Judge Hibben
Yes 3555, No 793.
Magistrate Cole
Yes 3850, No 682.
Wheatland Council
Tony Montoya 1082, Alan Madsen 933, Carolyn Williams 610, George Pile 428, Write-ins 21.
Guernsey Council
Edward Delgado 340, Dale Harris 307, Cheryl Hoff 191, Shane Whitworth 170, Write-ins 8.
Chugwater Mayor
Carol Ash 67, Steven Kelley 28, Write-ins 14.
Chugwater Council
Steve Skiba 66, Eric Marlatt 62, John Burns 43, Steven Stinnette 19, Write-ins 9.
School District #1 Trustee School Board
Connie Twiford Eller 1237, Dustin Kafka 1052, Diane Haroldson 947, Kristen Jones 919, Tricia Sagner 904, Gregory Meyer 874, Paul May 753, Rachel Miller 663, Anthony Lucero 659, Brent Weber 624, Becky Ann Fowler (Birkle) 574, Mark Streets 211, Write-ins 49.


School District #2 School Board
Sarah Seyfang 579, Gary Anderson 462, Jason Cowan 417, Miriam Dapra 258, Robert Lorenz 184, Write-ins 25.
Conservation District
Jason Goertz 3525, Jennifer Reyes-Burr 3250, Write-ins 44.
Senior Citizen Service District
Merlin Hitt 3273, Lee Modesitt 3070, Lana Nelson 3064, Write-ins 68.
Hospital District
Director
Jerry Orr 3222, Rick Bowen 3049, Britt Wilson 2998, Lori Modesitt 2958, Write-ins 54.
1-F Fire District
R. Keith Ockinga 923, David Windmeier 894, Write-ins 10.
2-F Fire District
Jay Collins 344.
Antelope Gap Fire District
David Weber 117, Anthony 114, Write-ins 1.
Guernsey Rural Fire District
Write-ins: David Warner 6 (not eligible – currently serving on the board), Ted Stanfield 5 (winner), Justin Orr 3, Chris Orr 3, Shane Clevenger 2, Jason Cowan 1, Chris Caves 1, Shane L. Clevenger 1, Zane Burnham 1, Dave Werner 1, Terry Lee 1, Walter E. Fink III 1, Dennis Miller 1, Gregg Niles 1, Brian Eric Evans 1.
Chugwater Cemerary
Kate Jackson 145, Ruth Vaughn 138, Write-ins: Holly Crowley 21, Mer Nelson 3, Mary Ann Stinnette 3, John Burns 2, Holley Crowley 1, Alan Rhodes 1, Rob Hellbaum 1, Jerry Dayton 1, Tricia Sagner 1, Travis Jorgensen 1, Denis Baker 1, Joe Schirmer 1, Craig Jackson 1, Eric Marlatt 1, Lance Wedemeyer 1, Holly Croley 1, Bill Letcher 1, Rick Cronk 1.
Y-O Ranch District Director
James Arbogast 55, Jason Halvorsen 36, Write-ins 7.
Constitutional
Amendment A
Against 2344, For 2086.
Lodging Tax
For the Tax 3403, Against the Tax 1305.

Advertisement


Video News
More In Home